power big meet 2013





Vi var in och tittade på fredagen och visst var det många fina bilar och tyvärr många som inte hörde hemma där senare under kvällen/natten.
En person tappade taget och ramlade ur bilen när personen satt i bilfönstret och slog sig så illa att ambulansen fick hämta. Och några fick tillsägelse av polisen att kliva ner från taket och när polisen försvann från platsen var de uppe på taket igen.
Och man kan ju undra varför folk blir som förbytta och lämnar skräp kvar efter sig?
Vi tog med oss vårt skräp.
Ha en fortsatt skön tisdag!!!
Äldsta sonen med flickvän bor vid Sjöhagsvägen och de "flyr" stan över Power Big Meet. Jag har varit på själva tävlingen 2 gånger och tittat på alla fina bilar, men annars håller jag mig borta från Västerås överhuvudtaget de där dagarna. Håller fullständigt med dig om att "svansen" inte tillför något positivt!
Galgarna känner jag igen. Sådana hade vi hemma när jag var liten.
Har ni mer än en amerikanare? Jag har aldrig åkt i någon, men de som har säger att det är något speciellt med det :)
Såg dig pila förbi utanför butiken...hoppas att du får lite semestervila mellan varven!
Verkar som om jag hade fallit ur namnlistan, men det var jag (Birgitta) som kommenterade nyss så jag är inte alls anonym :)
Det är konstigt att vissa människor alltid måste skämma ut sig när det ordnas något. När Tom Jones uppträdde på utomhusscen här i stan, augusti 2011, så var det många som bara söp, skränade och störde. Oerhört irriterande för alla som var där för att lyssna.
Jag skrev ett inlägg (Toppen-Tom och Botten-Fyllon) på bloggen och luftade min ilska över suput-beteendet. Morr!
Som sagt - där spriten går in, går vettet ut.
Snygga galgar! Jag har dem i rött. Gröna är inte så vanliga sa en man till mig på en loppis....efter det tycker jag att jag sett gröna lite då och då så det är jag tveksam till...
Innan jag startade upp datorn hade jag plockat upp mina kläder från resan och hängde då en blus på den röda varianten av de galgar du köpt. Nu blir man ju tvungen att leta efter fler färger! SÅÅ snygga de var de du köpt!
Nossebro har även de ett Power Meet. Inte så stort men bensindoften hänger tung i samhället den dagen. Noterade i år väldigt många "skrotbilar"- järnkamin i bakluckan o så. Nedskräpning o fylla blir nog Lidköping som får senare på kvällen då det körs runt i stan. (Crusing stavas det så tro?)
Kerstin
Bloggadress: http://paradisetkaos.blogspot.com