äppeltider



Förstår dig, de är så fina. Jag har ett stort turkosblått äpple, men inte i klarglas och utan bubblor. Köpt på loppis i grannstaden Piteå för några år sedan.
Det var en skolklass som sålde prylar för att få in pengar till en skolresa. Prislappen visade 5 (!) kronor men jag sa att "nej, det kan jag inte köpa det för".
Jag minns att de tittade lite konstigt på mig. Sedan sa jag: "Det är alldeles för billigt". Allmänt skratt. De fick mer än fem kronor. :-)
Vi har fått tillträde till det gamla huset vi tänker köpa och husets ägare har lämnat kvar en del saker som lite större fåglar i glas med "bubblor" i, ganska många kornischer som den som du satte upp i köket (vet inte riktigt måtten, men inte lika lång som den) och lite annat smått och gott som inte alls är min stil, men som du kanske gillar.
Är det något du skulle vilja kika på innan jag skänker bort det? Jag kan ta med det till butiken framöver om du har tid att titta in.
Ha en härlig torsdag!
Hejsan verkligen fina äpplen! Tänkte höra med dig om du vet hur man får bort lukt i detta fall från en väska jag köpt på ebay, den skulle vara ny men den luktar cigarettrök tycker jag. Jag har tidigare sprejat med luktspray man har för rum men det får inte bort lukten. Tacksam för tips!!!
Var en snabbis till huset igår och såg då att det står ett glasäpple på en hylla. Lite ovalt i formen med klarglas runt om inneslutningar i olika "fläckiga" gröna nyanser som inte är genomskinliga.
Ditt intresse för sådana här saker får mig att se på allt med andra ögon. Det är kul :)
Packar ner äpplet också!
Tack för svaret jag ska testa lite olika saker. Tycker den luktar mest inne i men som sagt den skulle vara ny men det tror jag inte. Nu har vi fint väder ska jag låta den vara ute lite. Ha en trevlig helg!!
Bloggadress: http://antasnaque.blogspot.com